
arpaNET
Pocetak interneta
šTO JE ARPANET?
arpaNET, skraćenica za Advanced Research Projects Agency Network, je bio eksperimentalna računalna mreža 1960-ih koja je prethodnik internetu kojeg danas poznajemo i koristimo.
arpaNet je bio program Američkih država čiji je cilj bio povezati sva vojna računala preko telefonskih linija. Vojska je željela izgraditi komunikacijski sistem bez centralnog središta, otežavajući protivicima uništenje njihovog sustava. Današnji internet se bazira na sličnom principu, samo na puno većim razmjerima.

pocetci mreže
arpaNET je bio krajnji proizvod desetogodišnjeg razvoja potaknutog od strane američke vojske. Do 1960-ih sustav nazvan SAGE (Semi-Automatic Ground Environment) koristio se u vojsci i pratio je neprijateljske avione i omogućavao lakšu komunikaciju vojske. Sustav je imao 23 centra kroz zemlju, svaki sa velikim računalnim sustavom koji je mogao pratiti 400 aviona, uz sposobnost razlikovanja prijateljskih od neprijateljskih aviona. Izgradnja SAGE sustava trajala je šest godina i koštala 61 bilion dolara.
Sljedeći problem je to što je SAGE polu-automatiziran,to jest bio je potreban čovjek za rad. Uz pomoć J. C. R. Licklidera, koji se smatra jednom od najvažnijih osoba u računalnoj znanosti, ARPA je bio mjestu na kojem su uz računalne mreže, uvedene i računalne grafike, paralelno procesiranje podataka, računalno simuliranje letenje.
slanje podataka
Cilj arpaNET-a je bio slanje podataka preko velikih udaljenost bez uvijeta da računala budu direktno povezana. Tu ideju je prvi predstavio Paul Baran. Njegov je zadatak bio da osmisli računalnu mrežu koja bi mogla preživjeti nuklearni napad i nastaviti normalnim radom. On je došao na ideju koju je nazvao "hot-potato routing", danas poznatu dao packet switching. Njegova ideja nije bila prihvaćena od strane vojske, no ARPA je iskoristila njegovu ideju i postala je ključni dio koji je omogućio rad arpaNET-a.

uspjeh i pad
Pred kraj 1969 godine tim studenata Leonarda Kleinrocka, uspješno su poslali prvu packet-switched poruku između dva računala. Rana izdanja ove mreže imala su mnoga ograničenja. Računalo je bilo sposobno samo printati na udaljeni printer i slanje podataka drugom računalu. 1976 godine na sustav su bila spojena 63 računala iz raznih škola i sveučilišta diljem zemlje. Tijekom prvih 10 godina rada, arpaNET je bio područje za testiranje novih inovacija. Nove aplikacije i protokoli kao Telenet, file transfer protocol (FTP), network control protocol (NCP). 1971 godine Ray Tomlinson napisao je prvi e-mail program kojeg je arpaNET odmah prihvatio.
Problem arpaNeta je bio taj što nije mogao komunicirati sa ostalim računalnim mrežama koju su nastale u međuvremenu. To je potaknulo izgradnju sustava koji će moći povezati sva računala, danas poznat kao internet.